Olejki to Najlepsza Ochrona Skóry i Włosów Zimą.
Jeśli wstajesz rano, a za oknem jest biało, zamykając drzwi obrywasz śnieżką, i skrobak do szyby staje się obowiązkowym elementem wyposażenia auta, oznacza to nadejście zimy. Jednocześnie także konieczność skupienia się podwójnie na pielęgnacji ciała ze szczególnym uwzględnieniem ochrony przed ujemnymi temperaturami. Przed Tobą mini poradnik, prezentujący najprostsze sposoby na pielęgnację, począwszy od włosów, na stopach kończąc.
OLEJKI DO PIELĘGNACJI WŁOSÓW ZIMĄ
Po pierwsze – zakładaj ciepłą czapkę. Możemy założyć się, że każdy, jako dziecko, chociaż raz został upomniany o konieczności jej noszenia. Jako dorośli często rezygnujemy z tej części garderoby, co jest dużym błędem. Nieosłonione włosy narażone są na działanie mrozu i wiatru, tracą objętość, są matowe, elektryzują się i łamią. Zimą wymagają szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy zadbać o ich nawilżenie.
- Sięgaj po odżywki i oleje bogate w aminokwasy, witaminy i kwasy tłuszczowe; zabezpieczysz nimi końce swoich włosów. Świetnie sprawdzą się naturalne oleje kosmetyczne.
- Olejuj włosy; przynajmniej dwa razy w tygodniu nakładaj olej na kosmyki od nasady po końce, zawiń w ręcznik, pozostaw minimum na 30 min, najlepiej na kilka godzin, potem umyj jak zwykle. Możesz użyć oleju kokosowego, murumuru czy jojoba lub dobrać odpowiedni w zależności do porowatości włosów,
- Oleje/masła polecane do włosów niskoporowatych: kokosowy, z pestek granatu, arganowy, rycynowy, shea, kakaowe,
- Oleje polecana do włosów średnioporowatych: jojoba, arganowy, macadamia, ze słodkich migdałów, sezamowy, z orzechów laskowych,
- Oleje polecane do włosów wysokoporowatych: z orzechów laskowych, konopny, z pestek winogron, z pestek moreli, z pestek śliwki, ze słodkich migdałów, avocado, z krokosza barwierskiego, z wiesiołka, acai, baobabu, z czarnuszki siewnej, z nasion czarnej porzeczki, z nasion czerwonej maliny, z nasion truskawki, z nasion ogórecznika lekarskiego, z zielonej kawy.
2. Usta.
Skóra warg nie posiada gruczołów łojowych, naturalnie broniących ją przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pamiętaj o tym, aby stale była pokryta warstwą nawilżającego kremu czy masła. Sprawdź mini masło shea, które zmieści się w każdej torebce!
3. Twarz i ciało.
Utrzymanie wody w skórze zimą to nie lada wyzwanie. Produkty, jakie temu posłużą powinny zawierać ceramidy, kwasy tłuszczowe, glicerynę, kwas hialuronowy i antyoksydanty. Konsystencję kosmetyku dobierz do rodzaju skóry: do suchej możesz zastosować gęsty krem czy olej, dla tłustej i mieszanej – zmieszaj go w proporcji 1:1 z ulubionym kremem czy balsamem. Szczególnie polecamy olej z awokado, ze słodkich migdałów i z baobabu.
Skup się także na pielęgnacji skóry wieczorem. W ten sposób będzie miała szansę o wiele lepiej się zregenerować. Najpierw nałóż na twarz krem, później w najbardziej wysuszone partie ciała wmasuj oleje (na przykład: jojoba, macadamia czy ze słodkich migdałów).
Wypróbuj też domowe sposoby na regenerację podrażnionej skóry:
- przygotuj 100g masła shea, 4 łyżki oleju kokosowego i 5 łyżek oleju ze słodkich migdałów; masło i olej rozpuść nad parą, następnie dodaj olej ze słodkich migdałów i wymieszaj. Po ostudzeniu ubij balsam trzepaczką i nakładaj na całe ciało przed pójściem spać.
- 4 łyżki oleju z awokado połącz z kilkoma kroplami oliwy i dwoma kroplami soku z cytryny. Mieszankę nałóż na wysuszoną skórę i zmyj po 15 minutach. Delikatnie wygładzi, nawilży i złagodzi zaczerwienienia skóry. Nadaje się do każdego typu cery.
Pamiętaj także o tym, żeby:
- krem do twarzy, dodatkowo wzmocniony nawilżającymi olejami, nakładać na skórę pod podkład (musi minąć chwila, aby krem dokładnie się wchłonął),
- szczególną uwagę przykładać do ochrony skóry pod oczami,
- co najmniej raz w tygodniu nakładać na skórę twarzy, szyi i dekoltu grubą warstwę olejów. Pozostaw do swobodnego wchłonięcia przez przynajmniej 15 minut, a pozostałość zmyj,
- nie używać płynów, pianek czy soli do kąpieli, które (chociaż pięknie pachną) wysuszają skórę. Zimową porą do wanny z ciepłą wodą dodaj kilka łyżej delikatnie pielęgnujących olejów, np. ze słodkich migdałów i olejków eterycznych.
4. Dłonie i stopy Lepiej zapobiegać niż leczyć – ciepłe rękawiczki, skarpetki i odpowiednie obuwie to podstawa. Jeśli jednak skóra Twoich dłoni i stóp wymaga dodatkowej pomocy, po kąpieli nakładaj na nie balsam, masło do ciała lub oleje nawilżające. Na dłonie nakładaj odrobinę produktu po każdym myciu. Na noc zafunduj im ekstremalną dawkę odżywienia, pozostawiając na nich grubą warstwę masła shea czy kakaowego.
Mróz, wiatr, deszcz i śnieg są nieuniknione zimą. Nie oznacza to jednak, że mamy się godzić z niekorzystnym jej wpływem na naszą skórę. Przy odrobinie pomocy jesteśmy w stanie cieszyć się gładką, nawilżoną i przyjemną w dotyku cerą przez cały rok.